A particle performing uniform circular motion has angular momentum
A particle performing uniform circular motion has angular momentum L. If its angular frequency is doubled and its kinetic energy halved, then the new angular momentum is
- L/4
- 4L
- L/2
- 2L
Answer
Angular Momentum, L = Iω
Rotational Kinetic Energy = ½Iω2
L/K = 2/ω
L = 2K/ω
Now, ω is doubled and K is halved.
L' = 2(½K)/(2ω) = K/2ω
L' = L/4
The correct option is A.