A block of mass m is placed on a surface with a vertical cross section given by y = x^3/6
A block of mass m is placed on a surface with a vertical cross section given by y = x3/6. If the coefficient of friction is 0.5, the maximum height above the ground at which the block can be placed without slipping is:
- 1/6 m
- 1/3 m
- 1/2 m
- 2/3 m
Solution
mg sin θ = μ mg cosθ
tan θ = μ
dy/dx = tan θ = μ = 1/2
y = x3/6
dy/dx = x2/2 = 1/2
x = 1
y = 1/6 m
The correct option is A.