A spring of force constant 800 N/m has an extension of 5 cm
A spring of force constant 800 N/m has an extension of 5 cm. The work done is extending it from 5 cm to 15 cm is
- 32 J
- 8 J
- 24 J
- 16 J
Solution
The work done is stored as Potential Eenergy in the spring. It is given by
W = ½ * k(x22 - x12)
x1 = 5 cm
x2 = 15 cm
Force constant, k = 800 N/m = 8 N/cm
W = ½ * 8(152 - 52) = ½ * 8(225 - 25)
W = 800 N cm = 8 N m = 8 J
The correct option is B.